Zorganizuj rodzinie aktywność nie tylko latem
Letnie wakacje to okres sprzyjający sportowym doznaniom – wielu z nas podczas urlopu nad morzem czy jeziorem po raz pierwszy (lub kolejny) próbuje sportów wodnych, w górach uprawia wspinaczkę, a wycieczki rowerowe organizuje bez względu na ukształtowanie terenu, byle w miłych okolicznościach przyrody. Po powrocie do miejskiej dżungli wcale nie trzeba tracić sportowego ducha, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać odpowiedniej infrastruktury, a tej w pobliżu Piątkowa nie brakuje.
Nie siedź przy biurku
Z raportu TNS Kantar „Wakacyjny portfel Polaka” na podstawie badań przeprowadzonych w maju br. na zlecenie Związku Banków Polskich wynikało, że aż 63% Polaków zamierzało spędzić wakacje w kraju. Przy tym 49% badanych planowało dodatkowe wydatki związane z wyjazdami i aktywnościami wakacyjnymi. Miniony rok szkolny był trudny ze względu na naukę hybrydową i konieczność codziennego spędzania długich godzin przy komputerze, dlatego wiele rodzin mogło chcieć odreagować i spędzić tegoroczne wakacje aktywnie. Warto nie rezygnować ze sportu wraz z nadejściem jesieni, mając na uwadze zarówno własne samopoczucie, jak i zdrowie. W listopadzie 2020 roku WHO opublikowała nowe rekomendacje, zgodnie z którymi dorośli powinni poświęcać 150–300 minut tygodniowo na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut na taką o dużej intensywności. Z kolei dzieciom i młodzieży zaleca się średnio godzinę każdego dnia na aktywność o umiarkowanej lub wysokiej intensywności aerobowej. Jak to zorganizować w praktyce? Na szczęście w Poznaniu jest wiele możliwości dla amatorów różnych dyscyplin sportowych.
Akademia Piłkarska Reissa
Wychowanek Lecha i reprezentant kadry – Piotr Reiss to postać doskonale znana poznaniakom. Piłkarz po zakończeniu kariery sportowej intensywnie zajął się sportową edukacją dzieci i młodzieży, tworząc piłkarską Akademię Reissa. Sieć klubów to dzisiaj ok. 125 lokalizacji w zachodniej Polsce, z czego 25 w samym Poznaniu (na Piątkowie Orlik przy SP nr 34, os. Bolesława Śmiałego 107, Orlik przy SP 17, os. Bolesława Chrobrego 105 i Orlik Batorego, os Stefana Batorego 47. Trenerzy akademii mają wyjątkowo sportowe zacięcie – nie odpoczywają nawet w wakacje, dzięki czemu trenować można przez cały rok. Swoje miejsce znajdą tutaj także dziewczynki, które z równym powodzeniem osiągają kolejne stopnie wtajemniczenia naszego narodowego sportu.
Kompleks sportowy Golęcin
Czy futbol amerykański kojarzy się z Poznaniem? A powinien. Istniejące na Golęcinie boisko do futbolu amerykańskiego i drużyna Armia Poznań przybliżają nam ten najpopularniejszy w tanach Zjednoczonych sport. Jeżeli jednak zbytnia kontaktowość rozgrywek Ciebie nie przekonuje, to golęcińskie przestrzenie dają możliwość trenowania lekkiej atletyki, piłki nożnej, tenisa ziemnego, czy śledzenia pasjonujących zmagań żużlowych. Pełnowymiarowy stadion lekkoatletyczny ze sztuczną nawierzchnią ma ośmiotorową bieżnię, rzutnię do rzutu młotem, dyskiem i oszczepem. Zmagania sportowców może podziwiać z trybun, które pomieszczą 3500 osób.
Jeżeli jednak wolisz ryk silników motocyklowych i fascynujesz się czarnym sportem, to emocji na Golęcinie zaznasz oglądając zmagania żużlowców z trybun wyposażonych w 6275 miejsca siedzące i aż 2000 stojących.
Park Tenisowy Olimpia
Miłośników eleganckich sportów skusi bez wątpienia Park Tenisowy Olimpia - największym obiekt tenisowy w Poznaniu, położony w dzielnicy Sołacz. Grający w tenis otrzymują tutaj do dyspozycji aż 13 kortów (w tym 5 całorocznych). Niewątpliwą atrakcją obiektu jest kort centralny z przylegającym do niego budynkiem klubowym z tarasem widokowym oraz stałymi trybunami mieszczącymi nawet 2000 kibiców! To tutaj co roku w czerwcu odbywają się najważniejsze mecze międzynarodowego turnieju tenisowego mężczyzn ATP Challenger Poznań Open.
Park Tenisowy Olimpia oferuje różnego rodzaju treningi dla wszystkich grup wiekowych, zarówno indywidualne, jak i grupowe. Dzieci mogą także liczyć co roku na tenisowe półkolonie, zarówno podczas ferii zimowych, jak i letnich wakacji.
Czas dla indywidualistów
Nie każdy jednak odnajduje się w sportowych przybytkach i wielu z nas woli samodzielnie planować swój czas treningowy. Introwertycy nad swoją formą mogą pracować jeżdżąc na rowerze lub biegając po okolicznych terenach rekreacyjnych. Zwolenników takiej formy rekreacji przybywa, gdyż podczas pracy zdalnej, chętniej wstajemy od biurka, by w ciągu dnia rozruszać nasze mięśnie. Warto także aktywować maluchy, by zamiast siedzieć z nosem w multimediach, pojeździły na rolkach, czy hulajnodze w pobliskim parku. A wcześniej, w ramach rozgrzewki, można ominąć windę i zbiec po schodach kilka czy kilkanaście pięter. Gotowi?