Noriaki – sztuka współczesna w ST_ART Piątkowo
Zapytaj o lokal usługowy

Jest
w mieszkaniu

Wyboru
lokalizacji

Dobrego
budownictwa

Noriaki – sztuka współczesna w ST_ART Piątkowo

Pracując nad koncepcją budynku ST_ART Piątkowo od początku wiedzieliśmy, że chcemy by w tej nowoczesnej apoteozie modernistycznego stylu zagościła sztuka. Na poznańskim Piątkowie – dzielnicy wyrosłej w latach 70. XX wieku dominowała powtarzalna zabudowa, pozbawiona interesującego detalu i jakichkolwiek elementów sztuki. Chcieliśmy, aby w tym miejscu powstał wyjątkowy, architektonicznie interesujący budynek ze sztuką we wnętrzach.

 

Sztuka wpisana w DNA firmy

Nasza firma od ćwierć wieku konsekwentnie tworzy architektoniczne koncepty inspirujące mieszkańców. Staramy się, aby w naszych realizacjach architektura korespondowała ze sztuką na wielu poziomach. Dzięki temu dociera ona do szerszego grona odbiorców - nie tylko do mieszkańców, ale także do postronnych osób wrażliwych na estetykę przestrzeni. Kontynuując przez lata nasz zamysł, w 2014 roku oddaliśmy do użytkowania inwestycję DKF Mokotów, zlokalizowaną w sąsiedztwie Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych oraz Fundacji Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy wraz z jego Mistrzowską Szkołą Reżyserii Filmowej. Było dla nas oczywiste, że w takim miejscu muszą pojawić się motywy filmowe – zarówno we wnętrzu, jak i w elementach małej architektury czy dekoracjach wnętrz części wspólnych. Największą ozdobą inwestycji stały się grafiki związane ze sztuką filmową – murale odnoszącye się do najbardziej rozpoznawalnych bohaterów filmowych z kinematografii polskiej i światowej. Styl Art Deco stał się z kolei inspiracją dla wybudowanych na poznańskim Sołaczu Willi Wodziczki. Dzięki ściennym mozaikom, tworzącym zjawiskowe wejścia do willi, uzyskaliśmy staranność i szyk wykończenia części wspólnych, który dopełniło wykonane z polerowanej na wysoki połysk stali lustro od uznanego artysty i projektanta Oskara Zięty.

 

Metafora życia w mieście

Oddany do użytkowania w 2021 roku wieżowiec ST_ART Piątkowo, wybudowany dokładnie na granicy dzielnicy, miał stanowić pomost pomiędzy przeszłością a przyszłością. Chcąc napisać kolejny rozdział dojrzałej już dzielnicy postanowiliśmy zamanifestować tutaj nowoczesność poprzez opowieść młodego artysty, który swoją wrażliwością wprowadził energię do budynku. W wejściach do klatek powiesiliśmy obrazy miejskiej dżungli – metafory życia w mieście. Chociaż autor prac - Noriaki kojarzony jest zwykle z monochromatycznym Watcherem, tym razem zaskoczył wszystkich feerią barw w stworzonych pracach. Nie mogliśmy jednak pozbawić mieszkańców ST_ART Piątkowo radości z obcowania z wszędobylskim Panem Peryskopem. Dlatego rozpoznawalna nie tylko w Poznaniu postać stworzona przez Noriakiego, wykorzystana została do identyfikacji pięter inwestycji. Zabawna postać dosłownie biega po piętrach, puszczając oko do mieszkańców budynku, którzy dzięki niej mogą rozpocząć każdy dzień z uśmiechem.