Wybieramy mieszkanie - rynek pierwotny czy wtórny?
Zapytaj o lokal usługowy

Jest
w mieszkaniu

Wyboru
lokalizacji

Dobrego
budownictwa

Wybieramy mieszkanie - rynek pierwotny czy wtórny?

Rynek pierwotny a wtórny - gdzie bardziej się opłaca kupić mieszkanie, to temat powracający jak bumerang. Zakup nieruchomości to poważne obciążenie dla domowego budżetu, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że szukasz wiarygodnych informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję. Z naszego artykułu dowiesz się, czym różni się rynek pierwotny od wtórnego oraz poznasz zalety i wady obu rozwiązań. Dzięki temu przekonasz się, że wybór najlepszego mieszkania na Piątkowie nie jest taki straszny. 

mieszkanie z rynku pierwotnego

Rynek pierwotny a wtórny - różnica

Być może decyzję - rynek pierwotny czy wtórny - najłatwiej podjąć, znając różnicę pomiędzy nimi. Mieszkania z rynku wtórnego pochodzą z drugiej ręki, czyli są po prostu używane. Dla wielu osób nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ mieszkanie można przecież wyremontować. Z kolei rynek pierwotny oferuje nowe nieruchomości od deweloperów, które kuszą świeżością, o czym najlepiej świadczą statystyki. Aż 38% badanych wskazuje, że mieszkanie z rynku pierwotnego jest bardziej atrakcyjne, ponieważ dosłownie wszystko jest w nim nowe. Badania realizowane były przez TNS Polska w 2015 roku, ale trend pozostaje widoczny do dzisiaj. Prawda jest jednak taka, że zarówno rynek wtórny, jak i pierwotny mają swoją specyfikę, której warto przyjrzeć się bliżej. 

Zalety mieszkań z rynku wtórnego

Kiedy myślimy - rynek pierwotny a wtórny - pierwsza różnica, która przychodzi nam do głowy to dostępność mieszkań. Nieruchomości z rynku wtórnego można kupić nie tylko znacznie szybciej, ale także w atrakcyjnej lokalizacji w centrum miasta. Zakup gruntów pod inwestycje deweloperskie to wyzwanie w czasach, kiedy praktycznie każda powierzchnia jest zagospodarowana. Rynek wtórny daje większą swobodę wyboru w zakresie lokalizacji. Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście chcesz mieszkać w centrum pełnym ogródków restauracyjnych i męczyć się z nie tylko weekendowym hałasem. Rynek wtórny, w przeciwieństwie do pierwotnego, to często także bardziej rozbudowana infrastruktura (w tym wieloletnia roślinność) w najbliższej okolicy.

Wady mieszkań z rynku wtórnego

Do zakupu mieszkania z rynku wtórnego może skutecznie zniechęcić potencjalny koszt remontu. Problem może się okazać szczególnie poważny w przypadku starszych nieruchomości, które wymagają wymiany instalacji, generujących wysokie koszty utrzymania. Mieszkania z rynku wtórnego często mają nieprzemyślany układ pomieszczeń, który bezpośrednio wpływa na komfort mieszkańców - najlepszym przykładem będą pokoje przechodnie i niekończący się, wąski korytarz. 

Mieszkanie z rynku pierwotnego - czy warto? 

Ogromne zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego nie wzięło się znikąd - częściowo odpowiada za to silne przekonanie, że nowe oznacza lepsze. Deweloperów na rynku nieruchomości jest wiele i bywa tak, że jakość usług pozostawia wiele do życzenia, ale w gruncie rzeczy jest to margines. Wiele w tej kwestii zmieniła wprowadzona w 2011 roku ustawa deweloperska, która chroni prawa osób kupujących skuteczniej niż ma to miejsce w przypadku rynku wtórnego. Jednak nowe budownictwo to nie tylko gwarancja jakości i zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych usterek w postaci 5-letniej rękojmi. To także przemyślana i spójna koncepcja wizualna, uwzględniająca funkcjonalne rozwiązania dla przyszłych mieszkańców. Ponadto:

  • wartość rynkowa nowego mieszkania często wzrasta wraz z upływem czasu,
  • koszty eksploatacji mieszkań z rynku pierwotnego są niższe w przypadku rynku wtórnego, 
  • w zależności od potrzeb i posiadanego budżetu, nowe mieszkania można kupić w stanie deweloperskim lub wykończone pod klucz,
  • mieszkanie z rynku pierwotnego daje nieograniczone wręcz możliwości aranżacji wnętrz.

Rynek pierwotny i wtórny - ceny

Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości to w ostatnich latach błyskawiczny wzrost cen mieszkań. Dotyczy to rynku pierwotnego i wtórnego - w większości polskich miast cena za metr kwadratowy jest podobna (czyli wysoka), ale oczywiście należy mieć na uwadze konkretną lokalizację. Sytuacja na rynku nieruchomości w Warszawie ma bez wątpienia inną specyfikę niż w Poznaniu, Katowicach czy mniejszych miastach. Warto zatem śledzić najciekawsze oferty, porównywać je ze sobą i nie podejmować pochopnych decyzji pod wpływem dobrego pierwszego wrażenia. Może się bowiem zdarzyć tak, że nowe mieszkanie ostatecznie okaże się tańsze od tego z rynku wtórnego. 

Mieszkanie na Piątkowie - rynek wtórny czy pierwotny?

Piątkowo to wyjątkowa dzielnica Poznania przez lata uznawana za sypialnię miasta, a dziś doceniana jest za doskonałą komunikację z centrum oraz spokój charakterystyczny dla osiedli. Co warto kupić w takiej lokalizacji - mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Deweloper na Piątkowie stworzył unikalną inwestycję, która doskonale wpisuje się w dotychczasowy klimat dzielnicy, dzięki czemu możesz wybrać nieruchomość o podwyższonym standardzie w okolicy przyjaznej mieszkańcom.