Odbiór mieszkania od dewelopera - doradzamy na co zwrócić uwagę
Zapytaj o lokal usługowy

Jest
w mieszkaniu

Wyboru
lokalizacji

Dobrego
budownictwa

Odbiór mieszkania od dewelopera - doradzamy na co zwrócić uwagę

Odbiór mieszkania od dewelopera to obowiązkowy etap przed przeprowadzką. Podpowiadamy, co zrobić, aby nie narazić się na niepotrzebny stres oraz na co zwrócić szczególną uwagę, zanim zaakceptujesz stan techniczny nieruchomości. Krok po kroku opisujemy, jak wygląda odbiór techniczny mieszkania od dewelopera, dzięki czemu unikniesz przykrych niespodzianek. 

mieszkania od developera

Odbiór techniczny - krok po kroku

Odbiór mieszkania to wymóg ustawy deweloperskiej, co oznacza, że nie da się ominąć tej czynności. Jak się do tego przygotować? Przede wszystkim zaplanuj odbiór mieszkania od dewelopera z odpowiednim wyprzedzeniem i zarezerwuj przynajmniej dwie godziny. Na spotkanie umów się w ciągu dnia, ponieważ w świetle dziennym łatwiej ocenić rzeczywisty stan lokalu. Jak powinien wyglądać odbiór techniczny mieszkania od dewelopera?

  • Odbiór służy sprawdzeniu, czy mieszkanie jest wybudowane zgodnie ze standardami oraz projektem deweloperskim. Z tego względu warto ponownie zapoznać się z umową oraz sprawdzić obowiązujące normy budowlane i warunki techniczne. Nie zaszkodzi zabrać ze sobą na spotkanie kopię protokołu odbioru oraz pozostałe ważne dokumenty. 
  • Obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego mieszkania dotyczy osób, które dokonały zakupu jeszcze przed uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku. Odbiór mieszkania powinien się odbyć przed przeniesieniem na osobę kupującą własności nieruchomości
  • Termin odbioru mieszkania wyznacza deweloper, ale zwykle wcześniej konsultuje się z klientem. Upewnij się jednak, że podany w umowie deweloperskiej adres do korespondencji nadal jest aktualny. 
  • Do oceny stanu mieszkania przyda się poziomica i kątownik, miarka, ciężarek na sznurku oraz mała kulka do sprawdzenia podłóg. 

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania?

Termin spotkania ustalony, ale jak odebrać mieszkanie od dewelopera, żeby niczego nie pominąć? Przygotuj kartkę, długopis i zanotuj, na co szczególnie warto zwrócić uwagę:

  • czy powierzchnia lokalu jest zgodna z przedstawioną Tobie ofertą,
  • czy ściany są proste oraz pozbawione zgrubień i wybrzuszeń,
  • czy w mieszkaniu (oraz w garażu i komórce lokatorskiej) jest wilgoć,
  • czy okna i drzwi są szczelne i zamykają się bez problemu,
  • czy podłogi są równe oraz czy na powierzchni podłogi są widoczne pęknięcia,
  • czy instalacja elektryczna jest zamontowana prawidłowo, 
  • czy w gniazdkach jest prąd,
  • czy zostały doprowadzone instalacje teletechniczne,
  • czy instalacje wodna i gazowa są w pełni sprawne,
  • czy wentylacja w mieszkaniu funkcjonuje prawidłowo, 
  • czy numery miejsca postojowego i komórki lokatorskiej pokrywają się z ustaleniami w umowie,
  • czy drzwi antywłamaniowe posiadają atesty potwierdzające bezpieczeństwo.

Zwróć też uwagę, czy wszystkie pomieszczenia są czyste - to nie tylko wyraz szacunku wobec Ciebie, ale przede wszystkim obowiązek dewelopera. Na nic przydadzą się wskazówki, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania, jeśli będzie brudne. Nie bój się zadawać pytań podczas spotkania, dociekać, jakiego użyto materiału podczas budowy. Kupujesz mieszkanie od dewelopera, wydajesz na to dużo pieniędzy i masz prawo oczekiwać obiecywanych efektów.  

Odbiór techniczny mieszkania a przekazanie kluczy

Odbiór techniczny mieszkania nie jest równoznaczny z przekazaniem kluczy. Podczas spotkania masz za zadanie ocenić stan nieruchomości oraz zgłosić ewentualne usterki. Nie warto spieszyć się z odbiorem kluczy - wówczas spisywany jest stan liczników, a mieszkanie staje się Twoją własnością, co oznacza, że musisz płacić czynsz. Z tego względu zwykle klucze przekazywane są podczas drugiego spotkania, ale część deweloperów chętnie organizuje wszystkie formalności w jednym terminie. Jeśli jest to możliwe, spróbuj tego uniknąć - nie będziesz płacić czynszu podczas, gdy fachowcy będą naprawiać wady techniczne. 

Jak prawidłowo wypełnić protokół?

Prawidłowo sporządzony protokół odbioru mieszkania od dewelopera powinien zawierać każdą, nawet najmniejszą usterkę. Dlaczego? Tylko to, co znajdzie się bezpośrednio w protokole, ma moc wiążącą - jest to dokument, który stanowi dla Ciebie realne zabezpieczenie. Deweloper próbuje Cię przekonać, że załatwi sprawę, więc nie ma sensu wpisywać odkrytej wady do protokołu? Pod żadnym pozorem nie zgadzaj się na takie propozycje. Tylko dokładnie wypełniony protokół odbioru mieszkania daje Ci gwarancję, że błędy zostaną naprawione. W dokumencie powinien się również znaleźć termin usunięcia wad technicznych - dopiero wtedy możesz spokojnie podpisać protokół.

Jak zgłosić wady po odbiorze?

Czy wiesz, że deweloper na Piątkowie jest zobowiązany przez prawo do odpowiedzialności za wady fizyczne i prawne nieruchomości? Rękojmia - bo tak nazywa się ten obowiązek - oznacza, że deweloper przez 5 lat jest zobowiązany do napraw związanych ze stanem technicznym mieszkania. Dotyczy to wyłącznie usterek, które nie powstały w wyniku eksploatacji lokalu. Jeżeli problem pojawi się po odbiorze mieszkania na Piątkowie, należy go zgłosić najpóźniej w ciągu miesiąca od momentu wykrycia wady.