Mieszkania pod klucz pod wynajem – najprostsze rozwiązanie
Zapytaj o lokal usługowy

Jest
w mieszkaniu

Wyboru
lokalizacji

Dobrego
budownictwa

Mieszkania pod klucz pod wynajem – najprostsze rozwiązanie

Coraz popularniejszym rozwiązaniem w branży nieruchomości jest mieszkanie pod klucz. Co to znaczy? Opcja będąca w USA i Europie Zachodniej standardem, coraz śmielej wkracza na polskie salony. Zakup mieszkania pod klucz, szczególnie pod wynajem, przestaje być synonimem luksusu dostępnego dla nielicznych, a staje się skutecznym sposobem na oszczędność czasu. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, czym jest mieszkanie pod klucz oraz co to znaczy dla osób szukających wartej uwagi nieruchomości na sprzedaż.  

mieszkani

Z czego wynika coraz większa popularność mieszkań pod wynajem pod klucz?

Z jednej strony są potencjalni klienci – zakup mieszkania pod klucz, niezależnie od tego, czy pod wynajem, czy do użytku własnego, jest procesem stresującym i czasochłonnym. Obciążeni obowiązkami zawodowymi i uwagą poświęconą najbliższym, nie chcą tracić czasu na samodzielne urządzanie lokalu i ciągłe negocjowanie z podwykonawcami. Wszyscy doskonale wiemy, z jak wysokim poziomem irytacji wiąże się każdy, nawet najmniejszy remont. Inwestycja w mieszkanie pod klucz pozwala tego doświadczenia uniknąć

Z drugiej strony znajdują się inwestorzy, którym zależy na jak najszybszym wynajmie kupionej nieruchomości. To oni szczególnie doceniają zalety mieszkania pod klucz na wynajem – pora więc wyjaśnić, co to znaczy. Standard pod klucz to dla klienta informacja, że lokal jest gotowy do zamieszkania. Niepotrzebne są prace wykończeniowe takie jak malowanie ścian, montaż podłogi czy zakup i aranżacja mebli. To jeden z argumentów przeważających w dyskusji, co wybrać – mieszkanie pod klucz czy stan deweloperski. 

Czy standard pod klucz się opłaca?

Nie bez powodu mieszkania pod klucz są standardem w wielu krajach europejskich – mimo wad, które są nieuniknione jak w przypadku każdego rozwiązania. Jedna z powtarzających się obaw dotyczy kosztów. Funkcjonuje bowiem błędne przekonanie. Po co inwestować w mieszkanie pod klucz na wynajem, skoro można samodzielnie zadbać o jego wykończenie, obniżając tym samym koszty? Rzeczywistość jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Po pierwsze, takie rozwiązanie niespecjalnie sprawdzi się w przypadku zakupu nieruchomości pod wynajem, ponieważ inwestor traci czas i pieniądze, które mógłby zyskać, od razu wynajmując lokal. Po drugie, samodzielne wykończenie mieszkania na Piątkowie to droższe materiały budowlane. Klient indywidualny musi opłacić VAT w wysokości 23%, natomiast dewelopera obowiązuje jedynie 8% podatek. Po trzecie, deweloper na Piątkowie jest w stanie wynegocjować korzystniejsze ceny niż osoba prywatna.

Widzisz więc, że inwestycja w mieszkanie pod klucz w wielu przypadkach jest bardziej opłacalna niż prace wykończeniowe prowadzone na własną rękę. Pamiętaj również, że ubiegając się o kredyt hipoteczny, możesz uwzględnić we wniosku nie tylko cenę nieruchomości, ale także koszt jej urządzenia pod klucz.

Mieszkanie pod klucz – wady i zalety

Jeżeli zastanawiasz się, po co kupować mieszkanie pod klucz na wynajem, pomyśl o oszczędności czasu, jaką zyskasz – to doskonałe rozwiązanie dla osób działających w myśl zasady czas to pieniądz. Gotową do zamieszkania nieruchomość docenią również osoby, których możliwości przekracza samodzielne tworzenie i realizacja projektu wykończeniowego. Zaletą mieszkania pod klucz na wynajem jest brak konieczności wyboru odpowiednich materiałów budowlanych, porównywania cen poszczególnych produktów oraz pilnowania ekipy remontowej. Decydując się na sprawdzonego dewelopera, masz przy okazji pewność, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone terminowo.

Istnieją również wady mieszkania pod klucz na wynajem, które mogą zniechęcić bardziej wymagających klientów – jedną z nich jest ograniczony wpływ na ostateczny wygląd nieruchomości. Najczęściej deweloperzy proponują trzy standardy wykończenia (podstawowy, rozszerzony i premium), co dla jednych będzie wadą, a dla innych udogodnieniem. Ograniczony wybór nie zawsze jest traktowany jako problem, a klienci często mogą skonsultować się z projektantem wnętrz i dostosować materiały wykończeniowe do własnych preferencji. Jeżeli jesteś osobą, która uwielbia tworzyć aranżacje nie tylko w Simsach, inwestycja w mieszkanie pod klucz rzeczywiście może być nietrafiona. W innych przypadkach warto rozważyć standard pod klucz

Podsumowanie

Samodzielne wykończenie nieruchomości wiąże się z dodatkowym stresem – wymaga stałego nadzoru nad ekipą remontową, prace budowlane zazwyczaj kończą się długo po przewidywanym terminie, a koszty przekraczają początkowo ustalony budżet. Jeżeli zastanawiasz się, czy kupić mieszkanie pod klucz, czy wybrać stan deweloperski, pamiętaj o problemach, które oznacza remont na własną rękę. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zweryfikuj ofertę dewelopera i oszacuj koszt samodzielnego wykończenia lokalu. Często jednak okazuje się, że wyższy VAT i liczne poprawki sprawiają, że kwoty są porównywalne, dlatego zdecydowanie warto rozważyć zakup mieszkania pod klucz nie tylko pod wynajem.