Loggia – Nowa, wielofunkcyjna przestrzeń na lato
Zapytaj o lokal usługowy

Jest
w mieszkaniu

Wyboru
lokalizacji

Dobrego
budownictwa

Loggia – Nowa, wielofunkcyjna przestrzeń na lato

W ramach inwestycji ST_ART Piątkowo w wielu dostępnych lokalach oddajemy do Waszej dyspozycji loggię. Czym w zasadzie jest tego typu przestrzeń? Według słownikowej definicji zaczerpniętej ze Słownika Języka Polskiego PWN, loggia to “kryty balkon w postaci wnęki w ścianie budynku”. I na tym w zasadzie moglibyśmy poprzestać w wyjaśnianiu czym są loggie. Jednak definicja ta zdecydowanie nie oddaje pełni potencjału jaki tego typu miejsce oferuje. Jest to bowiem przestrzeń oferująca dużo więcej niż niewielkie balkony znane z bloków budowanych w latach siedemdziesiątych XX w.

Zamknięty “zadaszony” charakter loggii ma dwuwymiarowe zalety. Po pierwsze, jest to przestrzeń w dużo większym stopniu od tradycyjnego balkonu chroniona przed wpływem warunków pogodowych. Dość wysokie, pełne balustrady skutecznie odcinają wpływ wiatru, a czasem nawet opadów. To z kolei oznacza, że spektrum warunków pogodowych w zakresie którego loggia pozostaje użyteczna jest znacząco szersze, aniżeli w przypadku tradycyjnego, dość odsłoniętego balkonu. Po drugie, loggia jest zwykle znacznie większa niż konwencjonalny balkon – tym samym oferuje sporo więcej opcji aranżacyjnych, a także może stać się domowym miejscem rekreacji.

Loggia: Zalety

W okresie pandemicznym, gdy rozrywka „na mieście” była dostępna w ograniczonym zakresie, przestrzenie takie jak loggie i ogrody przeżyły renesans. O ile w wielu inwestycjach deweloperzy oferują mieszkania z namiastką ogrodu, dotyczy to wyłącznie lokali parterowych – na wyższych piętrach balkony nieczęsto można zaplanować tak, by te przypominały ogród. Loggia jest jednak inna. Da się w niej stworzyć mały, zielony azyl przy odpowiednim podejściu do aranżacji tej przestrzenii. Jeżeli loggię można do czegoś przyrównać, to prawdopodobnie jednym z lepszych porównań będzie zestawienie jej z rodzinnym ogródkiem działkowym. Z tą różnicą, że ta pierwsza znajduje się tuż za drzwiami prowadzącymi z naszego mieszkania na zewnątrz.

Loggia jednak nie dość, że może zostać zaaranżowana tak, by stwarzała namiastkę zielonego azylu, ma także potencjał by służyć jako alternatywa wyjścia na piwo do ogródków na Stary Rynek. Co więcej, może być w tym zakresie dużo bardziej komfortowa, nie musimy bowiem martwić się żadnymi aspektami logistycznymi związanymi z „wyjściem na miasto”, a z uwagi na rozwój usług gastronomicznych z dowozem, kwestia doboru loggiowego menu ograniczana jest jedynie przez naszą wyobraźnię. Dodatkowo, sama impreza zorganizowana w duchu ‘loggia party’ może mieć dużo intymniejszą atmosferę – dookoła bowiem nie ma obcych ludzi, i można się w takim miejscu poczuć dużo bezpieczniej.

Jedną z zalet naszej inwestycji ST_ART Piątkowo zdecydowanie są mieszkania z widokiem. Położone na wysokich piętrach apartamenty oferują niezrównaną wręcz szansę na podziwianie panoramy Poznania. A z niemalże stuprocentową pewnością można stwierdzić, z uwagi na nizinne ukształtowanie wielkopolskiego terenu, że podobne widoki oferują jedynie balkony na wysokich piętrach piątkowskich wieżowców – jednak te zwykle nie są dobrze osłonięte od wpływu warunków zewnętrznych, co za tym idzie, nie oferują podobnego loggiom poziomu prywatności, no i nie chronią przed wpływem warunków pogodowych w ekwiwalentnym stopniu. Tym samym, o ile balkon spełnia funkcjonalnie rolę podobną, zakres jego zastosowań jest niestety ograniczony.

Ogród na wysokości

Rośliny jakie znajdą się w obrębie loggii przyległej do mieszkania na Piątkowie warto dobrać w taki sposób, by cieszyły oko cały rok, bez względu na warunki pogodowe czy temperatury. Loggia bowiem powinna cieszyć nas nie tylko w miesiącach letnich, gdy po prostu będziemy tam przebywać dłużej, ale także i zimą – zielony kolor jak powszechnie wiadomo sprzyja wyciszeniu emocji i uspokaja, nawet jeśli widzimy go przez szybę. W aranżacji loggii w ten sposób pomóc mogą specjaliści od roślin, jak na przykład zespół firmy Zarośla zlokalizowanej na Jeżycach. Specjaliści od zieleni na pewno pomogą nam w takim doborze gatunków, by te cieszyły nas swoją obecnością przez cały rok, a jednocześnie były stosunkowo odporne na zaniedbania.

Więcej niż zwykły balkon

Kupując mieszkanie zamiast domu w większości przypadków niestety będziemy zmuszeni do tego, by zrezygnować z intymności i spokoju, jakie może oferować przydomowy ogród. Loggia zdecydowanie jest przestrzenią znacznie bardziej wielofunkcyjną od zwykłego balkonu. Ze swoją intymną atmosferą, loggia staje się także azylem z widokiem, szczególnie na wyższych kondygnacjach, oferując nam wytchnienie od miejskiego hałasu, a jednocześnie sprawiając, że korzystamy na mieszkaniu w mieście, bez potrzeby zakupu nieruchomości na peryferiach. Oferuje wystarczająco dużo przestrzeni do tego, żeby wykonać na jej obszarze zieloną aranżację – również taką, która bez problemu przetrwa, w stanie ‘zielonym’ całe 12 miesięcy roku. I zdecydowanie można zagwarantować, że żaden położony „na poziomie gruntu” ogród nie będzie miał widoku na Poznań takiego jak loggia w ST_ART Piątkowo!