Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?
Zapytaj o lokal usługowy

Jest
w mieszkaniu

Wyboru
lokalizacji

Dobrego
budownictwa

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

To, ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim zależy od wielu czynników, w tym od Twoich oczekiwań i możliwości finansowych. Warto do tematu podejść zdroworozsądkowo i z wyprzedzeniem zaplanować najważniejsze wydatki. Odpowiednio oszacowany koszt wykończenia mieszkania pomoże również poradzić sobie z mniej spodziewanymi opłatami. Na początek warto zdecydować, czy większość prac wykonasz samodzielnie, czy jednak zatrudnisz profesjonalną ekipę. Co dalej? 

prace wykończeniowe mieszkania

Koszt wykończenia mieszkania - od czego zależy?

Dlaczego tak trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje wykończenie mieszkania? Stworzenie kosztorysu wymaga uwzględnienia takich czynników jak lokalizacja, jakość wykorzystanych materiałów czy robocizna, jeśli decydujesz się na pomoc specjalistycznej firmy. Prawdopodobnie więcej zapłacisz za wykończenie mieszkania w dużym mieście niż w małej miejscowości oraz jeśli:

  • wybierzesz materiały wykończeniowe wysokiej jakości,
  • zatrudnisz architekta do wykonania projektu, a do przeprowadzenia prac remontowych profesjonalistów (im lepsza firma, tym wyższa cena usług),
  • kupujesz mieszkanie o dużej powierzchni (co nie oznacza, że wykończenie małego mieszkania zawsze jest tańsze).

Koszty robocizny są zależne również od rodzaju wykonywanych prac oraz regionu Polski, podobnie jest zresztą w przypadku materiałów wykończeniowych. 

Co oznacza stan deweloperski? 

Nie istnieje precyzyjna definicja „stanu deweloperskiego”, przez co trudniej z wyprzedzeniem określić, ile kosztuje wykończenie takiego mieszkania. Najczęściej jednak stan deweloperski to:

  • wylewka betonowa na podłodze, 
  • ściany przygotowane do malowania, niekiedy pokryte jedną warstwą białej farby,
  • okna i parapety (wewnętrzne i zewnętrzne),
  • zewnętrzne drzwi wejściowe,
  • instalacja wodna, kanalizacyjna oraz elektryczna,
  • płytki na balkonie lub tarasie oraz wykończone balustrady.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy w lokalu są położone gładzie na sufitach, zamontowane gniazdka i włączniki oraz zewnętrzne rolety antywłamaniowe. Ich brak to dodatkowe kilka lub kilkanaście tysięcy złotych w Twoim kosztorysie. Należy się bowiem liczyć z tym, że w zależności od dewelopera stan mieszkania może się różnić

Wstępne szacowanie kosztów wykończenia mieszkania

Do niedawna koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego szacowano na podstawie przyjętej stawki 1000 złotych na metr kwadratowy. W obecnej rzeczywistości zdecydowanie byłby to wariant niskobudżetowy (podstawowe materiały wykończeniowe i wyposażenie). Większość właścicieli mieszkań szuka rozwiązania ze średniej półki - jak szacuje serwis domiporta.pl wówczas cena może wzrosnąć do 1500 - 2000 złotych za metr kwadratowy (dane z 2018 roku). Oznacza to, że nawet koszt wykończenia małego mieszkania sięga kilkudziesięciu złotych (mieszkanie o powierzchni 30 m² to koszt ok. 50 000 zł). Jest to jednak kwota, która uwzględnia ceny materiałów, robociznę oraz wynagrodzenie specjalistów odpowiedzialnych za remont lub projekt. Samodzielne przeprowadzenie prac lub pomoc zaprzyjaźnionego fachowca pomoże nieco obniżyć koszty. 

Wykończenie mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup mieszkania deweloperskiego, najlepiej szczegółowo rozpisać, jakie prace wykończeniowe trzeba przeprowadzić w łazience, kuchni, salonie i sypialni (lub sypialniach, jeśli jest ich więcej). Najwięcej czasu (i pieniędzy) warto poświęcić na wybór drzwi, paneli (lub parkietu, desek) oraz płytek na podłogę oraz ściany w łazience. To właśnie tych elementów nie wymieniamy z dużą częstotliwością. Co jeszcze warto wiedzieć? 

  1. Nie warto oszczędzać na materiałach wykończeniowych. Nie chodzi o to, by kupować najdroższe materiały czy meble i sprzęt - warto wybierać takie, których stosunek ceny do jakości jest najbardziej korzystny. Dzięki temu unikniesz wcześniejszego remontu lub kolejnych zakupów.
  2. Przynajmniej dwukrotnie przemyśl aranżację każdego pomieszczenia. Oczywiście meble zawsze można przestawić, ale w ten sposób oszczędzisz sobie stresu i nietrafionych zakupów. 
  3. Najpierw zadbaj o wyposażenie łazienki i kuchni - to najbardziej potrzebne pomieszczenia w mieszkaniu deweloperskim. Aby meble były funkcjonalne, warto wybrać Jeśli masz napięty budżet, meble do salonu czy sypialni naprawdę mogą chwilę zaczekać. 

Mieszkanie od dewelopera pod klucz

Innym rozwiązaniem - znacznie wygodniejszym - jest zakup nieruchomości od dewelopera pod klucz. Ile kosztuje wykończenie takiego mieszkania za m²? Przykładowo Nickel Development, deweloper na Piątkowie, oferuje wykończenie pod klucz w cenie od 800 złotych za metr kwadratowy. Oznacza to, że w podstawowym wariancie za lokal o powierzchni 30 m², zapłacisz około 24 000 złotych. To prawie o połowę mniej niż w przypadku zlecenia wykończenia mieszkania firmie zewnętrznej. Oczywiście koszty te są szacunkowe, ponieważ jak wspomnieliśmy na początku, trudno jest przedstawić kosztorys uwzględniający wszystkie czynniki. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

  • Koszt wykończenia mieszkania pod klucz zwykle jest mniejszy.
  • Nie musisz przejmować się projektem czy szukaniem i zakupem odpowiednich materiałów.
  • Odpowiedzialność za wykończenie mieszkania na Piątkowie jest w rękach fachowców. 
  • Możesz wybrać podstawowy lub rozszerzony (między innymi o meble) wariant wykończenia.
  • Masz możliwość konsultacji z projektantem wnętrz.