Czym kierujemy się kupując mieszkanie?
Zapytaj o lokal usługowy

Jest
w mieszkaniu

Wyboru
lokalizacji

Dobrego
budownictwa

Czym kierujemy się kupując mieszkanie?

Wybór mieszkania to proces, podczas którego uwzględniamy szereg czynników – od cen nieruchomości, przez lokalizację, aż po układ i wielkość poszczególnych pomieszczeń. I choć cenę wymieniamy jako pierwszą, to wbrew pozorom nie zawsze jest to czynnik decydujący o zakupie danego lokalu. Jako doświadczony deweloper na Piątkowie widzimy, że klienci szczególną uwagę zwracają na lokalizację i infrastrukturę nowych mieszkań, a czynnikiem, który potrafi zmienić wszystko, są emocje – z badań Journal of Advertising Research wynika, że są one dwa razy ważniejsze niż suche fakty. Dowiedz się, co tak naprawdę wpływa na wybór mieszkania!

mieszkania od developera

Czy rzeczywiście uzależniamy wybór mieszkania od ceny?

Pierwsze lepsze ABC kupna mieszkania powie Ci, że przed podjęciem decyzji należy oszacować budżet – jest to prosta odpowiedź na pytanie, jak nie przepłacić za mieszkanie, a jednocześnie pozwala uniknąć rozczarowania, że interesujący Cię lokal jest poza zasięgiem Twoich możliwości. Czy rzeczywiście tak wygląda decyzja o wyborze mieszkania? Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że to emocje mają kluczowe znaczenie przy kupnie mieszkania pod klucz i nie tylko – to właśnie one inicjują i finalizują nasze decyzje zakupowe. Oczywiście koszty inwestycji są istotne, ale w wielu przypadkach ważniejsza będzie odpowiedź na pytanie „mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?”. Jednak najważniejsze jest to, że emocje przy kupnie mieszkania mają nie tylko za zadanie przekonać Cię do zakupu, ale pełnią również funkcję ostrzegawczą. Pamiętaj, że strach to także emocja – jeżeli odczuwasz obawy związane z daną nieruchomością, to sygnał, że być może wybór tego mieszkania nie jest dobrym pomysłem.

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

Z doświadczenia wiemy, że lokalizacja nowego mieszkania jest w stanie zadecydować o tym, czy dana nieruchomość zostanie sprzedana. W praktyce najczęściej oznacza to, że szukając lokalu w centrum, będziesz przeglądać oferty z rynku wtórnego, choć nie jest to reguła bez wyjątków. Ciekawym przypadkiem są mieszkania na Piątkowie w Poznaniu, które gwarantują spokój charakterystyczny dla nieruchomości na obrzeżach, a jednocześnie są na tyle blisko centrum, że szybko dotrzesz na umówioną kawę z przyjaciółmi. Decyzja o tym, czy wybrać mieszkanie w centrum, czy na obrzeżach jest kluczowa także dla osób dojeżdżających do pracy. Nieruchomość znajdująca się w stosunkowo niedalekiej odległości od biura jest warta uwagi, nawet jeżeli cena jest nieco wyższa niż przewidywany budżet. To pokazuje również, że wybór mieszkania to ciągłe negocjacje.

Infrastruktura nowych mieszkań

Na wybór mieszkania nakłada się wiele czynników – część z nich, takie jak wysokość opłat za media, są stresujące, inne nie budzą tak poważnych obaw. Nie zmienia to jednak faktu, że infrastruktura nowych mieszkań ma bezpośrednie przełożenie na decyzję o kupnie nieruchomości. Pozytywne emocje towarzyszące Ci podczas oglądania lokali i okolicy, mogą stanowić czynnik motywujący do dalszych działań. Rozwinięta infrastruktura na osiedlach mieszkaniowych wzbudza zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, dlatego taką popularnością cieszą się inwestycje, które skupiają się nie tylko na nieruchomościach, ale również dodatkowych udogodnieniach. Każde ABC kupna mieszkania potwierdzi, że wartością dodaną będą ciekawie urządzone części wspólne czy troska o miejsca parkingowe nie tylko dla samochodów. Znaczenie ma także istniejąca wcześniej infrastruktura niezwiązana z inwestycją dewelopera.

Podsumowanie

Wartość nowego mieszkania jest dla przyszłych mieszkańców niezwykle ważna, ale jak pokazują badania dotyczące decyzji zakupowych, nie zawsze jest najważniejsza. W procesie kupna nieruchomości kluczową rolę odgrywają emocje – czy czujesz się bezpiecznie w danym miejscu, czy pojawiły się jakieś wątpliwości, czy przedstawiciel dewelopera wzbudza Twoje zaufanie. To wszystko sprawia, że nawet najlepszy poradnik objaśniający kupno mieszkania krok po kroku w zderzeniu z Twoimi emocjami może stracić na znaczeniu. Podczas wyboru mieszkania warto zaufać swojej intuicji, ale należy również uwzględnić twarde dane – potencjalne koszty utrzymania, okoliczną infrastrukturę, proces zawierania umowy ze sprzedawcą, stan nieruchomości i inne potrzeby ważne dla przyszłych mieszkańców. Co więcej, wybierając zaufanego dewelopera takiego jak Nickel Development, zyskujesz pewność, że transakcja będzie bezpieczna, a mieszkanie warte Twojej uwagi