Czy warto kupić mieszkanie na wynajem?
Zapytaj o lokal usługowy

Jest
w mieszkaniu

Wyboru
lokalizacji

Dobrego
budownictwa

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem?

W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba właścicieli nieruchomości w Polsce wzrosła aż o jedną piątą. Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem, biorąc pod uwagę te dane? Szybki przegląd Internetu sugeruje, że to najlepsza inwestycja kapitału, jaką możesz dokonać, w dodatku przynosząca szybkie zyski. Jest to nie tylko mylące, ale i przesłania złożoność tematu. Przekonaj się, czy rzeczywiście warto kupić mieszkanie pod wynajem i na co warto zwrócić uwagę, zanim zaczniesz inwestować. 

mieszkanie na wynajem

Czy mieszkanie pod wynajem to na pewno rozsądna inwestycja?

Powszechnie panuje opinia, że mieszkanie pod wynajem to dobra i raczej bezproblemowa inwestycja. Tymczasem warto zachować zdrowy rozsądek i spojrzeć na problem nieco szerzej. Jak każda inwestycja, także zakup mieszkania pod wynajem to pewne ryzyko, wpisane w zarządzanie własnym kapitałem. Wydaje się to szczególnie kuszące rozwiązanie ze względu na stosunkowo łatwy dostęp do kredytów hipotecznych w ostatnich latach. I choć pandemia koronawirusa nieco zmieniła podejście banków, trudno dzisiaj jednoznacznie ocenić, jakie to przyniesie konsekwencje na rynku nieruchomości. 

Kupno mieszkania pod wynajem może być rozsądną inwestycją, ale wymaga opracowania szczegółowego planu inwestycyjnego. Określenie budżetu to nie tylko uwzględnienie wysokości kredytu hipotecznego, ale również innych kosztów takich jak opłaty notarialne. Warto też wziąć pod uwagę (o czym niestety wiele osób zapomina), że mieszkanie pod wynajem może przynosić zyski okresowo. Z tego względu ważnym elementem planu jest symulacja ekonomiczna, która uwzględni Twoje potencjalne dochody oraz koszty remontu, rat kredytu i czynszu, który będzie trzeba opłacić w czasie przestoju. Rezerwa finansowa pozwoli Ci przetrwać ten okres. 

Kupno mieszkania pod wynajem - czym się kierować?

Zamiast pytać, czy warto kupić mieszkanie pod wynajem, lepiej zastanowić, się co sprawia, że nieruchomość jest atrakcyjna dla wynajmujących. Czym należy się kierować, wybierając lokal? 

  1. Kto będzie korzystał z Twojego mieszkania pod wynajem? Czy to będą studenci, czy jednak młoda rodzina z małym dzieckiem? A może interesuje Cię wynajem krótkoterminowy i segment premium? Odpowiedź na te pytania pomaga podjąć kolejne decyzje.  
  2. Niezależnie od tego, do kogo kierujesz ofertę, lokalizacja mieszkania pod wynajem będzie miała kluczowe znaczenie. Student doceni bliskość kampusu uniwersyteckiego i przystanków komunikacji miejskiej, młodzi rodzice rozbudowaną infrastrukturę z myślą o dzieciach. Turysta najlepiej czuje się w centrum i modnych dzielnicach. To wymaga z Twojej strony orientacji na lokalnym rynku nieruchomości. Przykładowo w Poznaniu, ze względu na lokalizację właśnie dużą popularnością cieszą się mieszkania na Piątkowie.
  3. Zwróć uwagę na standard lokalu - od tego zależą realne koszty przygotowania mieszkania pod wynajem. Przygotowania obejmują nie tylko remont, ale także wyposażenie w co najmniej podstawowe meble i sprzęt RTV i AGD. 
  4. Aby zakup mieszkania pod wynajem był opłacalny, lokal powinien być funkcjonalny. Przechodnie pokoje zdecydowanie nie wchodzą w grę, lepiej też unikać mieszkań z pomieszczeniami o dużej dysproporcji w metrażu. 
  5. Zastanów się również, czy warto kupić mieszkanie pod wynajem w bloku z wielkiej płyty. Może się bowiem okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie nowy budynek, który oferuje deweloper na Piątkowie lub odnowiona kamienica w ścisłym centrum. Z dużym prawdopodobieństwem z czasem wartość takiej nieruchomości wzrośnie. 

Ryzyko związane z inwestycją w mieszkanie pod wynajem

Zakup mieszkania pod wynajem to ciągłe poszukiwanie najemcy idealnego, czyli takiego, który regularnie opłaca rachunki, dba o wyposażenie i nie sprawia problemów. Decydując się na inwestycję w nieruchomość, musisz się liczyć z tym, że spotkasz różnych lokatorów i nie zawsze będzie to relacja przynosząca obustronne korzyści. Warto wobec tego zadbać o zabezpieczenie przed problematycznymi najemcami. 

Jednak największe ryzyko to nieprzewidywalna sytuacja na rynku nieruchomości, który zależy od naprawdę wielu czynników. W przyszłości konieczne może się okazać obniżenie kwoty za wynajem mieszkania, ale jest to przecież tylko jedna z możliwości. Śledź na bieżąco, co dzieje się w kraju i na świecie oraz jak to wpływa na rynek lokalny. To od sytuacji na rynku zależy potencjalny wzrost Twoich zysków. 

Czy zakup mieszkania pod wynajem jest opłacalny? 

Bez wątpienia kupno mieszkania na wynajem może być bardziej opłacalną inwestycją niż z lokata czy rachunek oszczędnościowy. Wymaga jednak przynajmniej podstawowej znajomości specyfiki rynku nieruchomości oraz stworzenia szczegółowego planu inwestycyjnego. Cierpliwość jest w tym przypadku niezbędną umiejętnością - tym bardziej, że w Polsce zaledwie 4% obywateli korzysta z wynajmu, co utrudnia znalezienie idealnego lokatora. Można jednak założyć, że sytuacja ulegnie zmianie. Problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego oraz coraz większa mobilność Polek i Polaków, powinny zachęcać do zakupu mieszkania na wynajem.