Piątkowo – dzielnica z kulturą
Zapytaj o lokal usługowy

Jest
w mieszkaniu

Wyboru
lokalizacji

Dobrego
budownictwa

Piątkowo – dzielnica z kulturą

Kiedy mamy ochotę na nieco bardziej wysublimowaną rozrywkę niż odcinek Trudnych spraw czy oglądany po raz siedemsetny ku pokrzepieniu serc mecz Polska–Belgia z 1982 roku, myślimy o wizycie w Teatrze Wielkim lub Filharmonii Poznańskiej. Oczywiście bezdyskusyjnie warto odwiedzać obie te placówki, jednak dobrze jest uświadomić sobie, że wycieczka do centrum miasta nie zawsze jest nieodzowna, kiedy chcemy zakosztować kultury. Przyjrzyjmy się bliżej bogatej ofercie kulturalnej, którą ma dla nas tego lata Piątkowo.

Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił
Ze względu na pandemię covid-19 Polska, podobnie jak inne kraje, wprowadzała szereg obostrzeń w reakcji na rosnącą dynamikę zakażeń. Placówki kultury były zamknięte od listopada 2020 do lutego 2021, a później ponownie, w związku z III falą pandemii, od 25 marca do 4 maja. W odpowiedzi na lockdown rozpowszechnił się szereg alternatywnych form obcowania z kulturą, m.in. transmisje na żywo ze spektakli teatralnych czy wirtualne spacery po muzeach. Jednak formy te, choć atrakcyjne, nie zaspokoiły naszego głodu doznań kulturalnych w dawnej postaci. Część z nas doceniła możliwość wyjścia na koncert, spektakl czy seans dopiero wówczas, gdy ją czasowo utraciła. Z tęsknotą spoglądaliśmy na niedostępne progi miejskich placówek oferujących atrakcje kulturalne i obiecywaliśmy sobie, że po ich otwarciu natychmiast się tam udamy. Teraz znów jest okazja obcowania z kulturą i to nie tylko w centrum miasta – Piątkowo ma tego lata liczne propozycje, z których warto skorzystać.

Odwiedź pobliskie centrum kultury
Szukając kulturalnej rozrywki, często pomijamy lokalne domy kultury, zakładając, że nie będzie w nich nic, co mogłoby nas zainteresować. Niesłusznie, ponieważ wiele takich miejsc stawia na nieustanny rozwój, podejmuje współpracę z innymi jednostkami i reaguje na bieżąco na potrzeby odwiedzających, w związku z czym może pochwalić się atrakcyjną ofertą dla różnych grup odbiorców. Tak jest w przypadku Piątkowskiego Centrum Kultury „Dąbrówka” na osiedlu Bolesława Chrobrego, które poza różnego rodzaju zajęciami sportowymi i plastycznymi dla osób w różnym wieku organizuje także wydarzenia związane z kulturą, jak spotkania Klubu Literackiego „Dąbrówka” oraz warsztaty teatralne dla dzieci i spektakle prowadzone przez Asz.Teatr. Placówka umożliwia także wynajęcie sali kinowej dla dwustu widzów, można zatem skorzystać z tego zaplecza i pokusić się o zorganizowanie osobiście jakiegoś wydarzenia kulturalnego.

Zaznaj kultury w plenerze w swoim fyrtlu
Działająca od 65 lat instytucja kultury i rozrywki Estrada Poznańska organizuje w tym roku V edycję Lata z Estradą, czyli cyklu bezpłatnych plenerowych imprez kulturalnych w różnych dzielnicach miasta. Dzięki temu mieszkańcy Piątkowa (i nie tylko) mogą w tym roku uczestniczyć w wielu wydarzeniach w parku na os. Chrobrego. Nadchodzące spektakle to Fintikluszki wrocławskiego wędrownego teatru lalek MAŁE MI (22.07), Żubr Pompik poznańskiego teatru alternatywnego, inspirowany serią książek Tomasza Samojlika (5.08) oraz Szałaputki Marioli i Marcina Ryl-Krystianowskich, aktorów Teatru Animacji w Poznaniu (19.08). Dla najmłodszych melomanów odbędzie się „Klimatyczny koncert Wujka Ogórka”, czyli Przemo Urbaniaka (29.07) oraz koncert Centrum Uśmiechu „Na zdrowie. Inspektor Ogórek” (26.08). Dorosłych odbiorców z pewnością zainteresuje koncert „Śpiewamy polskie piosenki” kabaretu muzycznego Klub Szyderców Bis (12.08). Miłośnicy kina plenerowego będą mieli okazję obejrzeć dwa filmy z 2007 roku: komediodramat Choć goni nas czas (The Bucket List) w reżyserii Roba Reinera (5.08) oraz biograficzny dramat przygodowy Wszystko za życie (Into the Wild) w reżyserii Seana Penna (19.08).

Ciesz się filmem nareszcie na wielkim ekranie
Koneserzy filmowych wrażeń cenią sobie technologię IMAX, która charakteryzuje się znacznie większą rozdzielczością i pozwala na wyświetlanie obrazu na ogromnych ekranach kinowych, a także wysokiej jakości projekcję 3D, która w połączeniu z dźwiękiem przestrzennym gwarantuje niezapomniane wrażenia podczas seansu. W Polsce znajduje się zaledwie sześć sal kinowych IMAX, z czego jedna właśnie na Piątkowie, w Cinema City Poznań Plaza. Tego lata w technologii 3D fani kina superbohaterskiego mogą oglądać Czarną Wdowę, natomiast amatorzy kina akcji niewątpliwie skuszą się na kolejną część kultowej serii, Szybkich i wściekłych 9. Poza salą IMAX znajduje się tam jeszcze osiem innych, w których wyświetlane są polskie i światowe nowości. Wiele planowanych na zeszły rok premier zostało przeniesionych ze względu na pandemię, kiedy to leczyliśmy tęsknotę za kinem seansami w domowych pieleszach, zatem teraz warto sobie to wynagrodzić, tym bardziej, że jest z czego wybierać.


Wakacje w mieście mogą być udane
Nie każdy z nas ma możliwość spędzać wakacje poza Poznaniem. Okazuje się jednak, że zarówno miasto, jaki i dzielnica pozwalają uatrakcyjnić letnie miesiące. Właściciele mieszkań w inwestycji ST_ART Piątkowo, którzy przyszłe lato będą już witać w nowym mieszkaniu docenią zarówno kulturalne propozycje miasta, jak i możliwość relaksu na tarasie lub w loggii, z której letnie miasto będzie się przedstawiało jeszcze piękniej.