7 złotych rad jak dobrze urządzić mieszkanie
Zapytaj o lokal usługowy

Jest
w mieszkaniu

Wyboru
lokalizacji

Dobrego
budownictwa

7 złotych rad jak dobrze urządzić mieszkanie

Nowe mieszkanie, czy nowy dom to potężna dawka szczęścia i … gotowy materiał na dramat. Pierwotna radość z zakupu stopniowo ustępuje lękom, że nie podołamy nowej powierzchni właściwie wykończyć i wygodnie urządzić. Tymczasem zamiast pielęgnować obawy, wystarczy wszystko dobrze zaplanować. No właśnie, tylko od czego zacząć?

- Najważniejsza jest analiza potrzeb i stylu życia. Trzeba się zastanowić w jaki sposób spędzamy czas i dostosować wnętrze do naszych przyzwyczajeń i upodobań – mówi Izabela Januchowska, projektantka w YouNick Design, która wykańcza „pod klucz” mieszkania wybudowane przez Nickel Development. – Klienci często przychodzą do nas z gotowym konceptem w głowie, który zwykle stanowi kolaż realizacji obejrzanych w telewizji lub czasopismach o aranżacji wnętrz. To oczywiście dobry punkt wyjścia do poszukiwania własnego stylu czy inspiracji, ale należy pamiętać, że nasze wnętrze ma odzwierciedlać nasz charakter i upodobania, a nie jedynie być zestawem modnych trendów. – dodaje.
- Zdarza się również, że klient nie ma żadnego pomysłu na wnętrze, a jedynie oczekuje, że „będzie ładnie” – uzupełnia Agata Janowska, projektantka w Younick Design – wówczas jest naprawdę trudno, bo piękno jest pojęciem względnym – uśmiecha się specjalistka.

Praca z doświadczonym i zdolnym projektantem wnętrz to z pewnością przyjemność i większe prawdopodobieństwo zadowolenia z końcowego efektu. Jeżeli jednak musimy radzić sobie sami, to warto wziąć do serca rady, które przekazała nam Izabela Januchowska.

MIESZKANIE POWINNO BYĆ FUNKCJONALNE


Zastanawiając się nad wyglądem całego mieszkania warto zadbać, aby wszystkie pomieszczenia prezentowały podobny styl. Harmonijne urządzenie mieszkania zapewni piękny wygląd i będzie kojąco wpływać na domowników. Musimy pamiętać, że nie wszystko, co nam się podoba uda się zrealizować. Metraż narzuca pewne ograniczenia i np. wyspa w zbyt małej kuchni niepotrzebnie ją przytłoczy i utrudni komunikację. 
 

KOLOR WE WNĘTRZACH MA ZNACZENIE 
Kolory pomieszczeń tworzą atmosferę, która może być przyjemna lub – przeciwnie – irytująca. Barwy dobieramy na podstawie naszego temperamentu oraz oczekiwań względem projektowanej przestrzeni. Musimy ustalić, czy wolimy światło, dalekie perspektywy, czy może przytulność i półmrok. Neutralne kolory ścian dają duże możliwości aranżacyjne – zabawa dodatkami w różnych barwach potrafi całkowicie odmienić wnętrze. Ciemne kolory, czy mocno jaskrawe warto stosować ostrożnie – jedynie jako akcent.  
 

DOBRZE PRZEMYŚL OŚWIETLENIE
To światło powinno podążać za nami, a nie odwrotnie. Częstym błędem jest nieodpowiedni dobór oświetlenia we wnętrzach. Pojedyncza lampa sufitowa nie doświetla wystarczająco całego pokoju. Dlatego dobrym i jednocześnie koniecznym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowego oświetlenia w postaci kinkietów, lamp stołowych lub podłogowych. Światło nie tylko rozjaśnia nam konkretne miejsca w domu, ale przede wszystkim tworzy klimat, czyniąc mieszkanie ciepłym i przytulnym. Planując oświetlenie powinniśmy wiedzieć jakie meble i gdzie zostaną postawione, aby dobrze doświetlić nasze miejsca aktywności. Dodatkowe oświetlenie na pewno przyda się nad jadalnianym stołem, przy fotelu do czytania, czy na biurku. Nie zapominajmy także o miejscu do zabawy dla dzieci oraz lustrze w łazience. 

NIE ZAGRACAJ MIESZKANIA I ZADBAJ O DETAL
Nadal dość często pokutuje przekonanie, że pokoje urządza się ustawiając meble wokół, pod ścianami. Taka koncepcja sprawia, że wnętrze wygląda ciężko i w brew zamierzeniom nie jest przytulne. Zamiast kupować gotowe serie mebli w popularnych sklepach, warto zastanowić się nad jakimś oryginalnym akcentem, przełamującym wybrany styl. Może to być na przykład odnowiona kilkudziesięcioletnia komoda albo stylizowany fotel. Ostrożność należy wykazać także w doborze dodatków. Nie każda płaska przestrzeń musi być zastawiona świecznikami, obrazkami w ramkach, pamiątkami z podróży itd. Warto wybrać kilka gustownych elementów, które faktycznie ozdobią pokój i dobrze je wyeksponować. Najbardziej zaskakująca potrafi być łazienka, na wykończenie której zwykle wydajemy mnóstwo pieniędzy, wybierając płytki, baterie, oświetlenie. Niestety nie zawsze mamy świadomość, że najpiękniejszy design zepsuje nam widok stojącego w kącie wiadra, albo wystawka środków czyszczących. Projektując łazienkę naprawdę warto skraść jej kawałek przestrzeni i kupić lub zamówić pod wymiar meble, które skryją wiadra, środki czystości i inne przedmioty, które nie powinny stać na widoku.  

KUCHNIA SERCEM DOMU
Zasada jest prosta: im mniej lubisz gotować tym lepiej musisz mieć zaprojektowaną kuchnię. Nic bowiem nie będzie Ciebie bardziej irytować niż konieczność gotowania w nieergonomicznym wnętrzu. Przede wszystkim musisz zapewnić sobie miejsce do pracy, czyli odpowiednio duży blat roboczy. Pamiętaj, aby projektując kuchnię w kształcie litery L lub U nie marnować przestrzeni i dobrze wykorzystać narożniki. Piekarnik i kuchenkę mikrofalową warto zamontować na ergonomicznej wysokości, aby niepotrzebnie się nie schylać. W przypadku zabudowy dolnej lepiej sprawdzą się szuflady niż półki. Łatwiej w nich utrzymać porządek i nie będziesz musiał kucać, by znaleźć coś na samym dole.  

NIE ZAPOMINAJ O OKNACH
Niewłaściwie zaaranżowane okna potrafią zepsuć najpiękniejsze wnętrze. Dobór rodzaju wykończenia uzależnia się głównie od stopnia nasłonecznienia pokoju. W przypadku mieszkania, w którym słońce operuje przez większą część dnia warto rozważyć montaż rolet zewnętrznych, które oprócz zabezpieczenia domu, pozwolą nam obniżyć temperaturę we wnętrzu o kilka stopni. Od wewnętrznej natomiast strony okna nadal często ozdabiane są klasycznymi firanami we wzory. Tymczasem dekoracja okien powinna być dobrana do stylu okien, mebli i innych dodatków we wnętrzu. Zbyt mocno ozdobione okno wygląda kiczowato, a z kolei zbyt mocno przesłonięte zabiera nam naturalne światło, które jest przecież bardzo ważne zarówno dla naszego samopoczucia, jak i do prawidłowego rozwoju naszych roślin. 

KABLE ZDECYDOWANIE NIE SĄ ŁADNE
Projektując wnętrze często zapominamy jak ważne jest zamontowanie odpowiedniej ilości gniazdek, które pozwolą nam wyeliminować nieestetycznie zalegające na podłodze i meblach kable. Newralgicznym miejscem jest tutaj kuchnia, w której ilość gniazdek zawsze jest zbyt mała. Co pewien czas bowiem w tym miejscu pojawiają się nowe sprzęty, które trzeba podłączać do prądu. Jak się okazuje w sypialni także jest zbyt mało gniazdek, gdy leżąc w łóżku chcemy naładować telefon, tablet i czytnik książek jednocześnie. Tymczasem myśląc o tym wcześniej kable można schować w listwach przypodłogowych lub ewentualnie za meblami, jeżeli jest taka potrzeba. 

- Urządzając nowy dom warto także pamiętać, że ekipa robiąca remont nie zastąpi projektanta wnętrz. Jeżeli jesteśmy aktywy zawodowo i nie mamy czasu, aby przez kilka czy kilkanaście tygodni nadzorować prace wykonawcze, to warto rozważyć zatrudnienie profesjonalistów – dodaje Izabela Januchowska. 
Firma YouNick Design zaprojektuje całe wnętrze, zaoferuje bogaty wybór materiałów wykończeniowych w korzystnej cenie, zajmie się nadzorem, zatrudni sprawdzonych fachowców i zleci sprzątanie po remoncie. Wykończone, umeblowane mieszkanie będzie wymagało jedynie przewiezienia osobistych przedmiotów – podsumowuje Agata Janowska.