Jak się przeprowadzić - porady na zmianę mieszkania
Zapytaj o lokal usługowy

Jest
w mieszkaniu

Wyboru
lokalizacji

Dobrego
budownictwa

Jak się przeprowadzić - porady na zmianę mieszkania

Poszukiwanie i zakup nowego mieszkania to wyzwanie samo w sobie, ale jak się przeprowadzić i nie zwariować? Choć zmiana miejsca zamieszkania wydaje się czymś ekscytującym, organizacja przeprowadzki może nieco przytłoczyć. Dotyczy to szczególnie tych osób, które latami gromadziły ważne rzeczy i przedmioty, które zawsze było szkoda wyrzucić. Wiemy, co oznacza pakowanie, dlatego podpowiadamy jak się przeprowadzić sprawnie i bez zbędnych konfliktów. Oczywiście nie obiecujemy gruszek na wierzbie, ale mamy nadzieję, że kilka praktycznych porad nieco ułatwi zadanie.

Przeprowadzka do nowego meiszkania

Przeprowadzka mieszkania - od czego zacząć?

Przeprowadzka mieszkania zaczyna się od ustalenia terminu, który pozwala stworzyć plan działania. Plan może nie jest niezbędny, ale naprawdę pomaga się zorganizować. Nie trzeba tworzyć skomplikowanych arkuszy w Excelu - wystarczy kartka, długopis i kilka notatek. Co warto zrobić, kiedy znasz już termin przeprowadzki do nowego mieszkania?

  • Zarezerwuj z wyprzedzeniem firmę przeprowadzkową (jeśli zmieniasz miejsce zamieszkania ze względu na pracę, dowiedz się, czy firma pokryje przynajmniej część kosztów).
  • Poinformuj w pracy, że planujesz dwa dni wolne. Firma sobie poradzi, a Ty w spokoju zajmiesz się przeprowadzką mieszkania.
  • Poproś o pomoc przy przeprowadzce przyjaciół lub rodzinę. Najlepiej zrobić to wcześniej - szanujmy nie tylko swój czas wolny. 

Jak się przeprowadzić z głową?

Choć brzmi to banalnie, nowe mieszkanie to nowy rozdział w życiu, dlatego nie warto go zagracać. Przeprowadzka mieszkania oznacza bezwzględną selekcję ubrań, książek, dokumentów i przedmiotów, które są w domu, ale nie wiadomo dlaczego. Rzeczy, których nie potrzebujesz podziel na grupy:

  • rzeczy, które możesz sprzedać,
  • rzeczy, które możesz oddać potrzebującym, znajomym lub do miejsc takich jak poznańska Po-Dzielnia,
  • rzeczy, które musisz wyrzucić,
  • rzeczy, które musisz oddać, bo kiedyś były pożyczone.

Dzięki temu unikniesz przewożenia ubrań, których nie zakładasz od dwóch lat czy sterty nieistotnych dokumentów. Sprawdź również zawartość kuchennych szafek i zaplanuj posiłki tak, by przeprowadzka mieszkania nie stała się transportem żywności. Podobnie można postąpić z chemią gospodarczą i kosmetykami. 

Skuteczne pakowanie

Czy jest coś, co bardziej świadczy o przeprowadzce mieszkania niż kartony obecne w każdym pokoju? Prawdopodobnie nie. Przed Tobą kilka praktycznych porad, dzięki którym pakowanie będzie przebiegało (w miarę) sprawnie.

  1. Kup taśmy klejące, markery, naklejki, folię bąbelkową, worki próżniowe na pościel, pokrowce na ubrania (oczywiście tylko wtedy, jeśli ich nie masz). Zastanów się, co  z rzeczy, które posiadasz możesz wykorzystać do pakowania, aby nie produkować nowych śmieci.
  2. Zorganizuj kartony - kupowanie nowych traktuj jako ostateczność. Zapytaj w pobliskich sklepach, czy jest możliwość odłożenia kilku kartonów dla Ciebie. Z czasem uzbierasz wystarczającą ilość. 
  3. Zacznij od pakowania rzeczy rzadko używanych i ubrań, których aktualnie nie nosisz (na przykład zimowych kurtek, bo trwa upalne lato).
  4. Pakuj rzeczy z każdego pomieszczenia po kolei tak, żeby były w tym samym kartonie. Wszystkie kartony opisuj. 
  5. Przygotuj jeden karton, w którym znajdą się przedmioty pierwszej potrzeby wraz z narzędziami do rozpakowywania. Skorzystasz z niego pierwszego dnia w nowym mieszkaniu. 

Ostatnie przygotowania do przeprowadzki mieszkania

Ostatnie dni przed przeprowadzką to gorący okres, ale warto wziąć głęboki oddech i podejść do tego na spokojnie. Co jeszcze zostało do zrobienia? 

  • Demontaż mebli i zabezpieczenie pozostałych.
  • Potwierdzenie transportu. 
  • Przygotowanie ubrań do przeprowadzki mieszkania - najlepiej tych najmniej wyjściowych. 
  • Zorganizowanie opieki dla dzieci i/lub zwierząt. Jeśli dzieci są większe to zaangażowanie ich do pomocy.
  • Uregulowanie zaległych płatności w dotychczasowym mieszkaniu.
  • Pakowanie wartościowego sprzętu.
  • Rozmrożenie i mycie lodówki. 
  • Zabezpieczenie roślin doniczkowych.

Trzeba też pamiętać o dokładnym wysprzątaniu starego mieszkania. Prawdopodobnie zrobisz to już po zakończeniu przeprowadzki, warto więc zostawić podstawowe środki czystości. 

Godzina zero, czyli dzień przeprowadzki

To ten dzień - przeprowadzasz się do mieszkania na Piątkowie. Może być nieco chaotycznie i warto się z tym po prostu pogodzić, ale jesteś w stanie zminimalizować ryzyko chaosu. Jak? Podziel się zadaniami z osobami, które biorą udział w przeprowadzce mieszkania. Największe gabarytowo przedmioty postaw jak najbliżej drzwi wyjściowych, z resztą rzeczy będzie nieco łatwiej. Nie zapomnij sprawdzić i zapisać odczytów z liczników do rozliczenia się z poprzednim właścicielem. 

Wiesz już jak przetrwać przeprowadzkę, deweloper na Piątkowie załatwił z Tobą wszystkie formalności wcześniej, więc pozostaje rozpakowywanie kartonów w nowym mieszkaniu. Warto skorzystać z obecności przyjaciół i wspólnie przeżyć pierwszą nieformalną domówkę. Zamów dobre jedzenie (po takim wysiłku każdy będzie głodny) i sprawdź, czy wszystkie kartony i meble dotarły na miejsce.